Eksperci

Karol_SzymanowskiMUZYKA: Karol Szymanowski

Czołowy polski wibrafonista jazzowy, kompozytor, aranżer, pedagog. Studiował w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na Wydziale Instrumentalnym oraz w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazz i Muzyka Rozrywkowa, którą ukończył z wyróżnieniem. Jest laureatem wielu nagród na jazzowych konkursach w Polsce i Europie. Prowadzi ożywioną działalność koncertową głównie na polu muzyki jazzowej, lecz także współpracuje z zespołami bluesowymi i grupami wykonującymi muzykę etniczną.


Dzięki stworzonej przez siebie, sześciopałkowej technice gry na wibrafonie, może wykonywać gatunki muzyczne wcześniej dla wibrafonistów niedostępne. Dlatego koncertuje głównie w duetach i triach, gdzie najlepiej można wyeksponować nowatorskie aspekty tej techniki, ze szczególnym uwzględnieniem akompaniamentu. Jest autorem pomysłu rozszerzenia skali wibrafonu poprzez połączenie go z najniższą oktawą marimby, co dzięki współpracy z francuską firmą
Bergerault, zaowocowało powstaniem instrumentu Bass Vibe. Wszystkie te doświadczenia opisał w książkach Sześciopałkowa technika gry na wibrafonie – metoda Karola Szymanowskiego (2007) i Struktury akordowe w grze wibrafonisty jazzowego – czterodźwięki (2011). Oprócz stałej pracy w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Karol Szymanowski prezentuje swą technikę i prowadzi działalność pedagogiczną na festiwalach i kursach perkusyjnych na całym świecie. Gra na instrumentach firmy Bergerault, pałkami Karol Szymanowski firmy Vibrawell.

Tadeusz ŻukowskiPOEZJA: Tadeusz Żukowski

Poeta, scenarzysta, reżyser filmów TV, krytyk literacki; producent filmowy. W latach 1991-1992 z-ca redaktora naczelnego „Czasu Kultury”, w latach 1991-1994 współpracownik Radia Merkury i TVP O/Poznań; 1992-1996 redaktor „Czasu Kultury” i „Gazety Malarzy i Poetów”; 1994, 1995-1996 reżyser i scenarzysta w firmie „Telenowa”; 1996-2000 własna firma producencka Studio „Skarabeusz” TV. Od 1989 członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich; od 2001 członek PEN-Clubu; 2000-2008 członek Rady Muzeum Narodowego w Poznaniu; 2006-2011 członek Rady Programowej Telewizji Lubuskiej; członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. 
Autor 35 filmów dokumentalnych i artystycznych reportaży według własnych scenariuszy, dla TVP, m.in.: „Czesława Miłosza portret poznański” (1996), „Sofijówce zadziwić się i wyznać…” (1997), „Słowik litewski” (1998, o K. Iłłakowiczównie), „Henryk Tomaszewski: w poszukiwaniu Eurydyki” (1999).
Autor 20 publikacji: książkowych, m.in.: „Księga listów” (1988), „Biały kamyk” (1998), „Intymna księga genesis” (2000), „Apokatastasis” (2003), „Pieczęć świetlista” (2005), „Królestwa wysokie” (2009).
Nagrody: Nagroda Literacka Episkopatu Polski za „Listy metafizyczne” 1983, Nagroda Niezależnych im. 3 Maja 1984, Medal Młodej Sztuki 1989, Nagroda im. St. Piętaka 1992/1993, Nagroda Fundacji Kultury za film „Być u siebie” 1995, Nagroda im. Milczewskiego Bruno 2000, Nagroda Marszałka Wielkopolski 2001, „Złota Książka” Nagroda im. Wincentego Różańskiego 2013.

Dominik WierskiFILM: Dominik Wierski

Od wielu lat pracuje w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, czasem poprowadzi jakiś przedmiot na studiach dziennych lub podyplomowych, doktorat obronił na SWPS w Warszawie. Napisał książkę Sport w polskim kinie 1944-1989, współredagował (z Piotrem Zwierzchowskim) Kino, którego nie ma (2013), opublikował też trochę artykułów. Miłośnik Longinesów i Matchboxów, uwielbia też amerykańskie filmy, głównie z lat 40. i 70., a także rocka lat 60. i 70. (King Crimson, ELP, Niemen, SBB, Lennon i wiele innych) i czasem (choć już nie tak jak dawniej) piłkę nożną. Wytrwale czeka wszakże na trzecie mistrzostwo świata dla Urugwaju.

12092679_539623376186279_191922760_nZDROWIE: Aneta Kopydłowska-Kozłowska

Magister farmacji, prywatnie matka i pasjonat kawy. Już od najmłodszych lat wykazywała się wybitnym logicznym myśleniem, wygrywając liczne turnieje szachowe oraz zdobywając II kategorię szachową wg FIDE. Jej pasja do nauk ścisłych pogłębiała się z wiekiem – wybrała studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Uczestniczyła w licznych konferencjach oraz seminariach dotyczących zdrowego trybu życia oraz wpływu używek na zdrowie. Posiada certyfikaty licznych kursów m.in. medycyny biologicznej. Jej konik to leki recepturowe – apiterapia. Zbiera stare książki kucharskie i eksperymentuje w kuchni.
Jej receptą na chłodne wieczory jest lektura powieści szpiegowskich oraz kryminałów z prokuratorem Szackim w roli głównej zresztą tez pasjonatem kawy z powieści Z. Miłoszewskiego, do której idealnie pasuje kawa. Jaka? Koniecznie świeżo zmielona z idealnie sztywną pianką oraz starannie dobranymi dodatkami.

foto_ja (4)DESIGN: Marcin Piasecki

Artysta plastyk, motion designer. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych  i  Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu.
Od najmłodszych lat pochłonięty sztukami plastycznymi i wszystkim, co z nimi związane.
Artysta z powołania, ale nie lubiący słowa „artysta”. W kreacji kierujący się zmysłem i intuicją, a nie kalkulacją i teorią. „Sztuka to przede wszystkim zabawa, radość tworzenia i chęć kreacji” – mówi.
Od 2005 roku tworzy w przemyśle reklamowym. Autor kilkunastu spotów reklamowych na potrzeby telewizji i kina.
Współautor 3d video mappingów m.in. z okazji Beatyfikacji Jana Pawła II (kwiecień 2014, Kraków, Franciszkańska 3).
Ulubione techniki ekspresji artystycznej to: akwarela, fotografia, plakat oraz motion design.

Obecnie pracuje jako freelancer we własnej firmie Motionotion (motionotion.com).

Jedna myśl nt. „Eksperci”

  1. Niezapomniana Pani Saro Magdaleno Julio! Piszę nowy tom ANASTASIS i pamietam, że PANIA serdecznie w duchu uCórkowiłem. I z usmiechem kwitnącej kawy -uSynowiłem!…, t.ż.

Dodaj komentarz

Visit Us On Facebook